Z
drowie nie jest wszystkim, ale bez zdrowia wszystko jest niczym.
Schopenhauer

niedziela, 5 maja 2019

Szparagi - wiosenny afrodyzjak dla kobiet

 



Łącznie, na całym świecie powierzchnia uprawy szparagów zajmuje 168,12 tys. ha, a największe uprawy znajdują się w Chinach, Niemczech, Meksyku oraz Peru.
Powierzchnia upraw w Polsce to ok. 1,6-2,0 tys. ha i z każdym rokiem się powiększa.


Większa część uprawianych w Polsce szparagów jest eksportowana do Niemiec, a także do Holandii, Francji i Belgii.

Szparag lekarski (Asparagus officinalis L.) jest byliną, która dziko występuje w obszarze leżącym nad Morzem Śródziemnym.  Ze względu na walory smakowe i zdrowotne uprawiany jest na całym świecie.

Częścią jadalną szparaga są młode pędy tzw. wypustki.

Na rynku możemy spotkać szparagi w kolorze białym, zielonym i fioletowym. Wszystkie są pędami tego samego gatunku. Kolor jest wynikiem sposobu uprawy.

Szparagi zielone rosną wysoko nad ziemią i zabarwiają się pod wpływem słońca. Są najcieńsze,mają wyraźny smak; są miękkie i nie trzeba ich obierać; dostarczają najwięcej wartości odżywczych.

Szparagi białe rosną pod ziemią; pozbawione światła słonecznego nie wytwarzają żadnego barwnika; są twarde i wymagają obierania – tracą przez to część cennych składników.

Szparagi fioletowe rosną nisko nad ziemią, wymagają szybkiego zbioru, bo przy dłuższym kontakcie ze słońcem barwić się będą na zielono; są najrzadszą spośród trzech wersji; mają w składzie najwięcej cukrów i najmniej błonnika.

 

Co zawierają szparagi?

  • potas,
  • fosfor,
  • wapń,
  • magnez,
  • sód,
  • żelazo,
  • cynk,
  • witaminy: A, C, E, B1, B2, B3, B6, K, kwas foliowy, 
  • flawonoidy m. in. rutyna (uszczelnia naczynia krwionośne), kwercetyna,(obniża ryzyko zawału serca, zapobiega powstawaniu miażdżycy i żylaków, działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, przeciwwrzodowo, a także przeciwnowotworowo),
  • inulina (fermentuje w przewodzie pokarmowym i staje się pożywką dla dobroczynnych bakterii zamieszkujących nasz przewód pokarmowy)
  • saponiny

 


Szparagi działają moczopędnie, przyspieszają perystaltykę jelit oraz obniżają ciśnienie krwi.

 

 Szparagi jako afrodyzjak


 
Kwas foliowy zawarty w szparagach reguluje poziom histaminy we krwi (histamina – neuroprzekaźnik powodujący rozkurcz i wzrost przepuszczalności naczyń krwionośnych oraz intensyfikujący doznania miłosne). 
Oprócz tego szparagi zawierają fitoestrogeny, które zwiększają popęd płciowy u kobiet ponieważ działają podobnie jak estrogen – odpowiadający za popęd płciowy.







Informacje zamieszczone na  stronie są przeznaczone wyłącznie do celów edukacyjnych i nie zastępują porady wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia.


Źródła: 

http://mamsmak.com
https://gazetakrakowska.pl