Z
drowie nie jest wszystkim, ale bez zdrowia wszystko jest niczym.
Schopenhauer

niedziela, 17 marca 2019

Jajko - kto może jeść i dlaczego?

 

 

Wystarczy dostarczenie energii w postaci ciepła przez 18 - 21 dni by z zapłodnionego jaja wykluło się pisklę całkowicie zdolne do samodzielnego życia. Znaczy to, że jajo zawiera wszystkie składniki potrzebne do powstania życia. Fakt ten potwierdza teorię, że jajo jest doskonałym pokarmem dla człowieka.
 
Jajko to przede wszystkim źródło pełnowartościowego białka – zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne (organizmnie jest w stanie ich sam wytworzyć i muszą być dostarczone z pożywieniem). Ze względu na odpowiedni skład i proporcje aminokwasów WHO uznała białko jaja za wzorzec żywieniowej wartości białka.

 
Jajko to źródło wszystkich witamin poza witaminą C. 


Przede wszystkim zawiera duże ilości rozpuszczalne w tłuszczach żółtka witaminy: A (retinol), D (cholekaciferol) i E (α-tokoferol).
Jajo ma też w swoim składzie witaminy z grupy B tj. B1,B2,B6,B12, kwas pantotenowy, niacynę, kwasu foliowy i biotynę.
W jaju znajdziemy także cenne pierwiastki, jak: fosfor, selen, żelazo, cynk, stosunkowo łatwo przyswajalne.

Żółtko jaja to bogate źródło choliny - jedno jajo zawiera jej aż 280 mg.

Cholina bierze udział w transporcie ważnych składników w organizmie oraz w funkcjonowaniu wszystkich komórek.  Niedobór choliny może prowadzić do niealkoholowej marskości wątroby. Szczególnie istotna jest jej zawartość w diecie kobiet w ciąży, a także karmiących piersią, ponieważ ma wpływ na prenatalny i noworodkowy rozwój mózgu i rdzenia kręgowego (centralnego układu nerwowego).
Cholina ma także wpływ na poprawę długotrwałej pamięci oraz na funkcje uczenia się.
W badaniach na zwierzętach udowodniono, że pogorszenie pamięci związane ze starzeniem się organizmu może być opóźnione, gdy w diecie matki (w czasie ciąży) będzie odpowiednia ilość choliny.
Przypisuje się jej również rolę w obniżaniu ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych.
W jajku występuje również arginina, która może ograniczać powstawanie zmian miażdżycowych w aorcie i naczyniach wieńcowych.
Niska zawartość puryn powoduje, że białka jaja kurzego są bezpieczne dla osób cierpiących na dnę moczanową.

Więcej informacji wkrótce :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz