Dynia - niedoceniane źródło witamin i minerałów
Dynia zwyczajna Cucurbita pepo pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej.
Przez Indian dynia uznawana była za roślinę świętą. Pierwsze jej ślady odnaleziono w Meksyku i datowane są na 7000 r. p.n.e., jednak do Europy przywędrowała dopiero z Krzysztofem Kolumbem.
Dynia jest bardzo łatwa w uprawie i daje wysokie plony. Owoce dyni osiągają masę nawet do kilkuset kilogramów – największa dynia w Polsce ważyła 773 kg, na świecie – aż 821 kg!
Dynia jest źródłem wielu minerałów, takich jak sód, potas, magnez, wapń, cynk, żelazo, a także witaminy z grupy B, witaminę C, A oraz kwas foliowy. Miąższ dyni zawiera błonnik doskonale tolerowany przez każdy układ trawienny, nawet najbardziej wrażliwy.
Kupując dynie, wybierać należy te najbardziej dojrzałe i pomarańczowe – to one zawierają najwięcej witaminy B1, PP i karotenu.
Ugotowana dynia nie traci swoich cennych właściwości. Można ją smażyć, dusić, piec, a przede wszystkim wykorzystać do zup zarówno na słodko, jak i na ostro.
Według naukowców ekstrakt z dyni może nie tylko działać profilaktycznie u osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na cukrzycę insulinozależną (typu II), ale również ograniczać w znacznym stopniu zapotrzebowanie na insulinę osób już chorych.
Pestki dyni mają właściwości przeciwpasożytnicze dzięki kukurbitacynie - substancji zawartej w błonce otaczającej nasiona, zabezpieczającej je przed drobnoustrojami. Najwięcej kukurbitacyny jest w świeżych, miękkich pestkach, dlatego dyniową kurację odrobaczającą najlepiej przeprowadzić jesienią.
Pestki dyni to najbardziej przystępne źródło organicznego, łatwo przyswajalnego, cynku. Kilogram pestek dyni zawiera 130-202 mg cynku.
Cynk u mężczyzn wpływa przede wszystkim na czynności jąder. Mężczyźni potrzebują cynku czterokrotnie więcej niż kobiety. Niedobór cynku powoduje między innymi dolegliwości związane z prostatą.
Ze względu na znaczącą zawartość cynku nasiona dyni stosuje się w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, opryszczka, a także przy wrzodach żołądka.
Cynk jest także potrzebny włosom i paznokciom.
Zastosowanie dyni
Właściwości wspomagające odchudzanie
Informacje
zamieszczone na stronie są przeznaczone wyłącznie do celów
edukacyjnych i nie zastępują porady wykwalifikowanego pracownika służby
zdrowia.
www.poradnikzdrowie.pl,
https://dziecisawazne.pl,
http://www.nexplorer.ru/news__13207
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz