Z
drowie nie jest wszystkim, ale bez zdrowia wszystko jest niczym.
Schopenhauer

niedziela, 10 grudnia 2017

Burak czerwony - niedoceniane polskie superfood


burak - polskie superfood
Wzmianki o buraku czerwonym i jego zastosowaniu w kuchni i lecznictwie ludowym sięgają IV wieku przed Chr.
Na nadciśnienie stosowano np. surowy sok z buraka pół na pół z miodem.

Jakie witaminy i minerały zawiera burak?

  • witaminy z grupy B, 
  • witamina C,
  • potas,
  • wapń,
  • fosfor,
  • magnez,
  • żelazo,
  • bor,
  • rubid i cez (bardzo rzadkie metale)

Właściwości buraka


Burak leczy dolegliwości wątroby i nerek. Jest wskazany przy zaparciach, otyłości, nadciśnieniu, żylakach, chorobach układu krążenia, chorobach serca, gorączce, arteriosklerozie, problemach skórnych.


Nasza dieta zazwyczaj jest mocno zakwaszająca organizm(nie mylić z zakwaszeniem żołądka), Spożywamy dużo kawy, herbaty, napojów gazowanych, serów, słodyczy
Natomiast sok z buraka działa odkwaszająco na organizm.

Burak znany jest również z  działania antyrakowego. Warto wiedzieć, że zawarty w buraku czynnik hamujący wzrost nowotworu, nie ulega zniszczeniu przez gotowanie.

Sok z buraka zalecany jest przy anemii, gdyż ma on działanie krwiotwórcze.

Trzeba jednak pamiętać, że soki należy pić powoli, małymi łyczkami (pół godziny przed jedzeniem lub 2 godziny po jedzeniu) w ten sposób przyswajanie rozpocznie się już w jamie ustnej, a po 20 minutach dotrą do krwi i do wszystkich komórek

Zbyt szybkie wypicie soku i nie mieszanie go ze śliną może doprowadzić do wzdęć.

Ponadto burak oczyszcza organizm, wzmacnia go, ma korzystny wpływ na skórę, włosy i paznokcie.

Sok z buraka zalecany jest szczególnie kobietom w ciąży ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego, który przyczynia się do prawidłowego wykształcenia kory mózgowej płodu.

Buraki zawierają przeciwutleniacz - kwas alfa-liponowy, który może pomóc w obniżeniu poziomu glukozy, zwiększyć wrażliwość na insulinę i przeciwdziałać zmianom wywołanym przez stres oksydacyjny u chorych na cukrzycę.


Kwas alfa-liponowy jest pomocny przy odchudzaniu ponieważ ogranicza apetyt i niekontrolowane napady głodu.


Sok z buraka - legalny dopalacz 
sok z buraka zwiększa wytrzymałość

Burak zawiera dużą ilość azotanów i flawonoidów, które zamieniane są w kontakcie ze śliną w NOPicie przed treningiem soku z buraka powoduje, że serce jest bardziej ukrwione i mięśnie potrzebują mniej tlenu podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności.

Badania przeprowadzone na zawodowych kolarzach wykazały, że poprawiła się wydajność w grupie, która piła sok z buraka. 

Kolarze pokonujący dystans 4 km polepszyli swój wynik o 11 sekund, a grupa pokonująca 16 km poprawiła swój wynik aż o 45 sekund.


Kwas z buraków


Na schorzenia wątroby szczególnie wskazane jest picie kiszonego barszczu (2-3 szklanki dziennie). Po 3 miesiącach takiej kuracji wątroba jest w świetnej formie. 

Kiszony barszcz czerwony zawiera dobroczynne bakterie, które poprawiają naszą odporność. Jest więc świetny do odbudowy naszej flory bakteryjnej w jelitach np. po kuracji antybiotykami.



Przepis na kwas buraczany (kiszony barszcz czerwony)

naturalny barszcz czerwony

W kamiennym garnku lub szklanym słoju układamy umyte, obrane, pokrojone w plastry buraczki przekładając kilkoma ząbkami zmiażdżonego czosnku. Możemy dodać też kilka liści laurowych i kilka ziaren ziela angielskiego. Na wierzchu kładziemy kromkę razowego chleba na zakwasie i zalewamy wszystko przegotowaną, przestudzoną, osoloną wodą (ok. 1 płaskiej łyżki na litr wody). Wszystko przygniatamy np. talerzykiem i słoikiem z wodą tak, żeby nic nie pływało na wierzchu. Przykrywamy przepuszczającym powietrze materiałem(np. gazą lub podziurkowanym widelcem papierem do pieczenia i zabezpieczmy gumką recepturką). Po kilku dniach może zebrać się na wierzchu biały nalot, który trzeba zebrać. Potem zlewamy gotowy barszcz do słoików i przechowujemy w lodówce.


Burak na potencję

burak wpływa na popęd seksualny i libido
Już w czasach starożytnych burak używany był jako afrodyzjak. Faktycznie potwierdzono naukowo, że bor zawarty w burakach ma wpływ na produkcję hormonów, które są odpowiedzialne za popęd seksualny i libido.





Pamiętajmy, żeby kupować buraki tylko od znanych, małych producentów(najlepiej ekologicznych), którzy nie używają nawozów sztucznych ani herbicydów. 
Kupując warzywa z nieznanego źródła narażamy się na to, że "zaleją" nas toksynami i zamiast nam służyć tylko nam zaszkodzą.





Informacje zamieszczone na  stronie są przeznaczone wyłącznie do celów edukacyjnych i nie zastępują porady wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz